ABD’de ısı kubbesi felaketi: 100 milyon kişi aşırı sıcaklarla boğuşuyor

ABD’de genişleyen “ısı kubbesi” nedeniyle 27 eyaletteki yaklaşık 100 milyon kişinin aşırı sıcak havaların etkisi altında kaldığı bildirildi.

Avustralya yayın kuruluşu ABC’nin haberine göre, yüksek basınç sisteminin aynı alan üzerinde uzun süre asılı kalması ve sıcak havayı altında hapsetmesi sonucu ortaya çıkan “ısı kubbesinin” genişlemesi aşırı sıcaklara neden oluyor.

Genişleyen ısı kubbesi nedeniyle ABD’nin en kalabalık şehirleri olan New York ve Los Angeles’ın da arasında bulunduğu 27 eyaletten yaklaşık 100 milyon kişi aşırı sıcak hava dalgasına maruz kalıyor.

2012’den beri bir ilk

New York’ta sıcaklığın 136 yıllık rekor olan 35,5 dereceyi geçebileceği bildirildi. Ülkesinin batısındaki Washington eyaletinde de sıcaklığın 2012’den beri ilk defa haziran ayında 37,7 dereceyi gördüğü aktarıldı.

ABD’nin batısında bulunan California, Nevada, Arizona ve Utah eyaletlerinde de sıcaklıkların 37,7 dereceyi geçmesi bekleniyor.

Isı kubbesi nedir?

ESA, kavurucu ısının havadaki ‘ısı kubbesinde’ hapsolarak geniş ve bunaltıcı yüksek sıcaklıkları meydana getirdiğini belirtti. ESA “Bilim adamları, ısı kubbelerini neyin tetiklediğini araştırdı ve ana nedenin, önceki kış boyunca tropikal Pasifik Okyanusu’nda batıdan doğuya okyanus sıcaklıklarında güçlü bir değişiklik olduğunu tespit etti. Bir yüzme havuzu düşünün, ısıtıcı açıldığında, ısıtıcı jetleri çevreleyen alanlarda (karada) sıcaklıklar hızla yükselirken, havuzun geri kalanının ısınması daha uzun sürer” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir