Bu okulda 556 yıldır eğitim veriliyor

Hocailyas Mehmet Çelebi tarafından 1468 yılında kurulan Hocailyaszade Vakıf Mektebi günümüzde Hocailyas Ortaokulu adıyla faaliyet gösteriyor.

Osmangazi ilçesinde Tarihi Kapalı Çarşı’nın yakınında bulunan okul, bugün 620 öğrencisi ve 40 öğretmeniyle eğitim-öğretime devam ediyor.

Afet ve depremlerde zarar gören okul binası, 556 yıllık süreçte onarılarak muhafaza edilirken aynı zamanda Türkiye’nin en eski eğitim kurumlarından biri olma özelliği taşıyor. 

“BİRKAÇ KEZ RESTORASYON YAPILDI”

Okulun müdür yardımcısı Ömer Kadri Bozeli, “Burası, tarihi bir bina ve 1468’de Hocailyaszade tarafından vakfedilmiş. O günden bugüne büyük afet ve depremler haricinde eğitim-öğretim devam etti. Bu nedenle okulumuz Türkiye’de aralıksız en uzun süre eğitim veren tek eğitim kurumu. Birkaç kez restorasyon yapıldı. En son 2022’de detaylı bir bakım çalışması yapıldı. 620 öğrenci ve 40 öğretmen ile eğitim ve öğretimimize devam ediyoruz” dedi.

SİYASETÇİLERİN OKULU

Geçmiş dönemlerde tarihi binada eğitim gören önemli isimlerin olduğunu da söyleyen Bozeli, “Eski Milli Eğitim Bakanlarından Orhan Cemal Fersoy, eski Milli Savunma Bakanlarından Ümit Haluk Bayülken, eski Milli Güvenlik Konseyi Üyesi ve Kara Kuvvetleri Komutanı Nurettin Ersin, sanatçı Altan Erbulak, bu okulda eğitim gördü” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir